4 ابزاری که داشتنشان برایتان ضروریست

پالس اکسیمتر چیست ؟

با داشتن چه ابزارهایی از مراجعه غیر ضروری به پزشک می شود چشم پوشی کرد .

Oximeter-buy

شاید گاهی برای شما نیز پیش آمده باشد که با به هم ریختگی ساده ای در بدن خود سریعا به پزشک مراجعه کرده ولی پس از معاینه توسط پزشک متوجه می شوید که مورد خاصی نبوده و مثلا کمی فشارتان جابجا شده است .
در این گونه مواقع طبیعی است که با خود فکر کنید که اگر یک دستگاه فشارسنج در منزل داشتم می توانستم به وضعیت خود در کمترین زمان آگاه شوم و متحمل هزینه اضافی و هدر رفت وقت نشوم .
به ویژه افرادی که نسبت به مراجعه به پزشک حساس هستند و به محض تغییرات جزئی در بدن ، خود را سریع به پزشک می رسانند .
راستش را بخواهید مراجعه به پزشک به خودی خود هیچ مشکلی ندارد و گاهی اوقات بسیار لازم است .
اما اگر کمی دقت کنید در بسیاری از موارد مراجعات غیر ضروری به پزشک علاوه بر اینکه هزینه سرسام آوری به شما تحمیل می کند وقت زیادی از شما میگیرد . همه اینها را بگذارید در کنار استرس صف های طولانی برخی درمانگاه ها .
امروزه تکنولوژی صنعت به ویژه در حوزه سلامت نسخه خانگی ابزارهای خود را تا دل خانواده ها نفوذ داده و با این امر توانسته تا حدود بسیار زیادی از استرس های ناشی از تغییرات پیش پا افتاده جسمی بکاهد .
در دنیای مدرن امروز شما می توانید ابزارهای مهم پزشکی که در درمانگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد را به صورت خانگی تهیه و استفاده کنید. تب سنج . فشار سنج . پالس اکسیمتر ، بالش طبی برای دیسک گردن و …
در این دوران مدرن هوشمندی به کار رفته در ابزارهای سلامت غیر قابل وصف است . به عنوان مثال شما برای تناسب وزنتان بهترین ترازوی دیجیتال با امکانات هوشمند و خیره کننده در اختیارتان قرار میگیرد . امکانتاتی که تا به این زمان هیچ موقع وجود نداشته است .

حتی این هوشمندی گاه به مواد آرایشی و مراقبت از پوست کشیده شده است و امروزه بهترین کرم ضد آفتاب به راحتی می تواند از عوارض پوستی مراقبت کند .
پالس اکسیمترهایی که می توانند با دقت بسیار بالا شما را از وضعیتتان آگاه کنند .
دستگاه های فشار خونی که می توانند به گوشی همراه و کامپیوتر متصل شوند و با استفاه از نرم افزار و ارائه نمودارها و میانگین شما را از وضعیت فشار خونتان آگاه کنند
و بسیار ابزار و تکنولوژهایی که فکرش را هم نمی توانید بکنید که تا چه حد می توانند به شما در وضعیت آگاهی از سلامتتان کمک کننده باشند .
در این نوشته به معرفی و بررسی اجمالی 4 ابزاری می پردازیم که با توجه به شرایط روزمره یا حتی شرایط به وجود آمده در جامعه نیاز به آنها در خانواده ها صد در صد احساس شد .
این ابزار شما را یاری خواهند که خانواده ای شاد و سالم داشته باشید و تا حد امکان استرس های غیر ضروری را از میان خود دور کنید .

1. پالس اکسیمتر

 

پالس-اکسیمتر-چیست-؟

پالس اکسیمتر چیست ؟ به زبان ساده …

با بالاگرفتن آمار شیوع کرونا در دنیا و به تبع آن در کشور ما ایران نام این دستگاه بیشتر شنیده شد .
در واقع پالس اکسیمتر یا اکسیژن سنج خون یک ابزار پزشکی برای سنجش میزان اکسیژن خون در بدن شماست .
بگذارید کمی ساده تر بررسی کنیم . کسانی که از تنگی نفس یا به طور کلی از بیماری های ریوی رنج می برند یا حتی بیماری های قلبی دارند میزان اکسیژن موجود در خون آنها حالت نرمال و طبیعی خود را از دست می دهد .
این دستگاه با استفاده از تکنولوژی به کاررفته در خود به وسیله معیارهای استاندارد ، سطح اکسیژن خون را بررسی می کند و در صورت غیر طبیعی بودن میزان آن به کاربر هشدار می دهد .

پیشنهاد مطالعه :

11 مدل بهترین تشک برقی + نظرات کاربران

کرونا و جایگاه ویژه پالس اکسیمتر …

 

پالس-اکسیمتر-انگشت

همانطور که می دانید بیماری کوید 19 پس از به وجود آوردن علائمی شبیه سرماخوردگی و تب در انسان ، مقصد اصلی ویروس ریه های فرد درگیر بوده و به تدریج تنگی نفس و از کارافتادن ریه ها را به علائم و عوارض خود اضافه می کند . بدیهی است که این موضوع بر روی میزان اکسیژن رسانی از طریق خون تاثیر مستقیم داشته و سیستم اکسیژن رسانی را مختل می کند .
اینجاست که وجود دستگاه پالس اکسیمتر می تواند به بیمار بسیار کمک کند . به این صورت که پس از به وجود آمدن علائم اولیه به وسیله این دستکاه میزان اکسیژن خون بیمار را اندازه گیری کرده و وضعیت بیمار از نظر اکسیژن رسانی بررسی می شود.
استفاده از این دستگاه در تمام مراحل درمان بیماری کرونا لازم است .
حتی گاهی در مراحل اولیه شاید بتوان تا حدودی بیماری کرونا را با این دستگاه تشخیص داد و از سرماخوردگی یا هر بیماری دیگر با علائم مشابه تمایز داد .

پالس اکسیمتر چگونه کار می کند ؟

 

نحوه - کار-پالس-اکسیمتر

این دستگاه شبیه یک گیره است که به نوک انگشتان ، لاله گوش و نوک انگشت پا می تواند وصل شود . با تاباندن نور از یک طرف به طرف دیگر بافت بدن مبزان اکسیژن موجود در خون بافت را اندازه گیری کرده و و با محاسبات ریاضی انجام شده عددی را به درصد روی نمایشگر نشان می دهد .

عدد نرمال اکسیژن خون

عدد نرمال اکسیژن خون بین 95% تا 98% است . عدد کمتر از 90% نشانه حادی است که باید برای آن به پزشک مراجعه کنید .

پالس اکسیمتر در دسترس همه

این دستگاه به ظاهر ساده امروز در دسترس همه قرار دارد .
بیماری کرونا شرایط را به گونه ای رقم زد که وجود یک دستگاه پالس اکسیمتر در میانه خانواده ها بسیار بسیار احساس شد .
اگر یک پالس اکسیمتر در خانه داشته باشید می توانید به روند پیشگیری از همه گیری این بیماری کمک شایانی کنید .
می توانید به محض بروز علائم سرماخوردگی از غیر نرمال شدن سطح اکسیژن خونتان به راحتی اطلاع پیدا کنید و اقدامات پس از آن را انجام دهید .

پیشنهاد مطالعه:

11 مدل بهترین دستگاه اکسیژن خون 2021 + نظرات کاربران

2. دستگاه تست قند خون :

 

دستگاه تست قند خون

بیماری قند خون یا دیابت را امروز کمتر کسی است که نشناسد . اما متاسفانه از آن بسیاری آدم ها که می شناسند ، حدود 50 درصد خبر ندارند که خودشان هم مبتلا هستند و ممکن است در آینده ای نه چندان دور عوارض ناشی از آن گریبان خود آنها را هم بگیرد .
بله ! امروز حدود نیمی از مبتلایان به دیابت از بیماری خود آگاه نیستند ، و این بیماری خطرناک بدون هیچ مقاومتی در بدن آنها جا خوش کرده است .
حالت بدتر این بیماری این است که اگر از آن اطلاع نداشته باشید و آن را کنترل نکنید می تواند باعث قطعی عضو شود و عوارض ناشی از آن مادام العمر و جبران ناپذیر باشد .
بسیار بوده اند که افرادی به دیابت خود دیر پی برده اند و کار آنها به بخش های ویژه بیمارستان ها کشیده شده است.
از این بیماران بخشی از آسیب کلیوی دیده اند برخی قطع عضو و متاسفانه برخی مرگ …
راستش را بخواهید این موضوعات کمی ترسناک است . همه اینها در سایه بی توجهی به قند خون و به طور کلی سلامت خون به وجود می آید .

امروزه در بسیاری از موارد قویترین پایین اورنده قند خون یکی از مسائل بسیار مهم و مورد بحث افراد مبتلا به دیابت است .
وجود دستگاه های پیشرفته پایش سلامت خون امروزه بسیاری از استرس های بی مورد را کاهش داده است .
دستگاه تست قند خون یا گلوکومتر دستگاهی کوچکتر از کف دست و قابل حمل است که از آن برای سلامت قند خون استفاده می کنند
.بهتر است بگوییم وجود این دستگاه ها شما را به کنترل قند خون و و پیشگیری از عوارض ناشی از آن وادار می کند .
دستگاه های تست قند خون امروزه بسیار هوشمند و پیشرفته هستند .
بلوتوث دارند ، به گوشی و کامپیوتر متصل می شوند ، میانگین 1 روز تا چند ماه را محاسبه می کنند و نمودار ارائه می دهند . و خلاصه بسیاری از نگرانی های بی مورد را کاهش می دهند .

دستگاه تست قند و لنست

وجود یک دستگاه تست قند خون در هر خانواده ای حتی اگر هیچ نشانه ای از قند خون نیست نیز بسیار ضروری است .
دلیل آن را هم می توان در آمار ابتدای این قسمت جست و جو کرد . اینکه نیمی از افراد مبتلا به دیابت از بیماری خود اطلاع ندارند .
پس تهیه یک دستگاه برای شما و خانواده تان می تواند بسیار مفید باشد .

پیشنهاد مطالعه:

بهترین دستگاه تست قند خون 2021 + نظرات کاربران

3. دستگاه فشار خون

 

اینفوگرافیک فشار خون

فشار خون نرمال عددی است که دانستن آن می تواند ما را از عوارض بسیار خطرناک نجات دهد .

شاید برایتان عجیب باشد که سالانه حدود 100 هزار ایرانی بر اثر فشار خون بالا و عوارض ناشی از آن جان خود را از دست می دهند . اگر کمی دقت کنید متوجه می شوید که این آمار حدود دو برابر آمار فوت شدگان بیماری کرونا در یک سال است .
عدد بسیار عجیبی است اما عجیب تر اینکه مانند دیابت حدود نیمی از افراد مبتلا به فشار خون بالا از بیماری خود اطلاع ندارند .
همین عدم اطلاع ها باعث شده است که کار از کار بگذرد و عوارض ناشی از فشار خون بالا مبتلایانش را به یکباره به بخش های ویژه بینارستانها بکشاند. .
متاسفانه گاه در همین حد هم به افراد فرصت نمی دهد و باعث مرگ افراد می شود . عوارض ناشی از فشار خون بالا در صورت عدم اطلاع و جدیت در کنترل آن می رسد به سکته های قلبی و مغزی ، بیماری های کلیوی و …
می بینید که عوارض هم عوارض سنگینی است و گاه غیر قابل جبران .
اگر علم پیشرفت نداشت و به این سطح نرسیده بود می توانستیم همه را گردن عدم پیشرفت آن و نبود امکانات بیندازیم . اما موضوع فراتر از پیشرفت علم است .
آنقدر فراتر که سازمان بهداشت جهانی را وادار کرده تا یک روز از سال را به عنوان روز جهانی فشار خون در نظر بگیرد تا همه در این روز به یاد این بیماری خطرناک باشند و آن را بیشتر جدی بگیرند .
پیشرفت علم و صنعت سلامت این بار هم با پاسخ درست خود به دغدغه های فشار خون و عوارض ناشی از آن گام بزرگی را در نجات جان بشریت برداشته است .
امروزه با توجه به آمارهای مرگ و میر ناشی از فشار خون بالا نیاز به دستگاه های سنجش فشار خون در هر خانواده ای بسیار احساس می شود .
نبود دستگاه فشار خون در منزل علاوه بر استرس های ناشی از عدم اطلاع از فشار خون بالا هزینه های پزشکی غیر ضروری و هدررفت وقت و زمان را به آدم ها تحمیل می کند .
شما با داشتن یک دستگاه فشار خون هم می توانید از سلامت فشار خون خود و خانواده آگاه شوید و هم در وقت خود صرفه جویی کنید .

انواع دستگاه های فشار خون

فشارسنج جیوه ای

دو-عدد-فشارسنج-جیوه-ای

این دستگاه های فشارسنج از دقت بالایی برخوردار بوده اما به دلیل سمی بودن جیوه بکار رفته در آن می تواند خطرناک باشد و در صورت شکستن شیشه مدرج آن ، مسمومیت ، دور از ذهن نخواهد بود .
به همبن دلیل این دستگاه ها رفته رفته طرفداران خود را از دست داده اند .

فشارسنج های عقربه ای

 

فشارسنج-عقربه-ای-آبی

فشارسنج های عقربه ای امروز برای بسیاری از پزشکان هنوز جایگاه خود را از دست نداده اند . دلیل آن هم دقت بالای آن است .
اما به دلیل کاربری نسبتا سخت آن در منازل کمتر از این نوع فشارسنج استفاده می شود .

فشارسنج های دیجیتالی ، گامی بلند به سوی آینده

 

فشارسنج-دیجیتالی-بازویی

اما فشارسنج های مدرن امروز در کنار کاربری آسان ، هوشمندی و دقت بالا ، همه کار می کنند .
تا 120 نتیجه را می توانند ذخیره کنند ، میانگین بگیرند . و با استفاده از اپلیکیشن های موبایلی و کامپیوتری نمودار ارائه و آنها را تفسیر کنند .
سازگاری کامل با سیستم عامل های اندروید و ios و windows دارند و از امکانات نرم افزاری آنها استفاده می کند .
همین مسائل طرفداران این فشارسنج ها را افزایش داده است و امروز کمتر کسی است که حس نیاز خود به دستگاه های فشارسنج را با این فشارسنج ها پاسخ ندهد .
سعی کنید شما هم حتما یک فشارسنج دیجیتالی در منزل داشته باشید .

پیشنهاد مطالعه:

بهترین دستگاه فشار خون سال 2021 + نظرات کاربران

4. دستگاه تب سنج

 

انواع تب سنج

شاید در نگاه اول ذهنیتی منفی از تب وجود داشته باشد . اما جالب است بدانید که تب یه واکنش دفاعی بدن در برابر ویروس ها ، عفونت ها و … است
به صورت کلی بسیاری از بیماری ها به وسیله بالا بردن درجه حرارت بدن نمود بیرونی پیدا می کنند .
اما این تب اگر به موقع کنترل نشود می تواند بسیار خطرناک باشد .
چه بسیار بوده اند تب هایی که باعث تشنج در کودکان و حتی بزرگسالان شده و عوارض مادام العمری را در آنها به جای گذاشته اند . از جمله آسیب های مغزی و …
درگذشته بسیار بوده اند افرادی که با بالا رفتن تب بدنشان طاقت نیاورده و جان خود را از دست داده اند . قبل از اینکه بخواهند واکنشی از خود نشان دهند یا اینکه واکنش های دیر هنگام مانند نوش دارو پس از مرگ سهراب بوده است .
رسیدگی به موقع و انجام اقدامات اولیه برای پایین آوردن درجه حرارت بدن در موقع تب بالا شرط مهمی است جهت کنترل آن .
در گذشته ها قبل از اینکه پیشرفت علم به این اندازه باشد تشخیص دیرهنگام و به تبع آن کنترل دیر هنگام تب بالا منجر به عوارض جبران ناپذیری می شد . اما امروزه با وجود ابزارهای پیشرفته حوزه سلامت کمتر پیش می آید که کار به جاهای باریک برسد .
در این دنیای مدرن دستگاه های اندازه گیری درجه حرارت بدن تا دل منازل نفوذ کرده و به یکی از ابزارهای لاینفک زندگی روزمره بسیاری از مردم جامعه تبدیل شده است .
درجه حرارت بدن در حالت عادی 37 درجه است و بالای این عدد به عنوان تب در نظر گرفته می شود .
در نوزدان درجه تب های خطرناک به شرح زیر است :
تب ۳۸ درجه و بالاتر در کودکان زیر ۳ ماه
تب ۳۸.۲ درجه و بالاتر در کودکان ۳ تا ۶ ماه
تب ۳۸.۸ درجه و بالاتر در کودکان بالای ۶ ماه

در بزرگسالان تب بالای 39 درجه خطرناک خواهد بود .
ضرورت وجود دستگا های تب سنج در هر خانواده ای پس از ظهور و همه گیری کرونا صد چندان احساس شد . چرا که از نشانه های اولیه ابتلا به این بیماری بالا رفتن درجه حرارت بدن است .
به همین دلیل وجود یک تب سنج در منزل می توانست بسیاری از خطرات احتمالی از جمله وجود بیماری کرونا را تشخیص داده و تا حد ممکن از سرایت آن جلوگیری کند .
امروز دستگاه های تب سنج در انواع و اقسام مدلهای متنوع از ساده ترین تا پیشرفته ترین دستگاه ها در بازار ، موجود و عرضه می شود که هر کدام نوع کاربری متفاوتی دارد .

پیشنهاد مطالعه:

11 مدل بهترین تب سنج دیجیتالی 2021 + نظرات کاربران

در انتهای این مطلب جدولی از انواع تب سنج و نوع کارایی آنها برای یاری هر چه بیشتر شما در تهیه این دستگاه ها آماده شده است .

ردیفنامنوعکارایی و ویژگی ها
1تب سنج جیوه ایبه شکل استوانه مدرج حاوی جیوهدقت بالا

جهت اندازه گیری از زیر بغل و دهان

به دلیل سمی بودن جیوه و احتمال شکستن بدنه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد

2تب سنج نواریبه شکل نوار پلاستیکی معمولا با شش محدوده دماییدقت کمتر

جهت اندازه گیری اولیه از پیشانی

به دلیل قیمت ارزان طرفداران خود را دارد

3تب سنج دیجیتالیدو نوع تماسی و غیر تماسیکاربری آسان

دقت بالا

قیمت نسبتا بالا

از مدل تماسی آن برای اندازه گیری دما از مقعد

زیر بغل و دهان استفاده می شود

از مدل غیر تماسی آن برای اندازه گیری از پیشانی استفاده می شود . (در کنترل همه گیری کرونا بیشتر مورد استفاده قرار گرفت)

کلام آخر :

خیلی وقت ها ابزار سلامت و کالای طبی مانند وقتی که از بهترین ماساژور صورت استفاده میکنید می توانند استرس شما را بخوابانند و به شما حس آرامش القا کنند . بودنشان در خانه می تواند به شما در مدیریت و کنترل بیماری ها و در نتیجه استرس کمتر کمک شایانی کند .

پیشنهاد مطالعه :

درمان ترک پا با یک روش تست شده 

 

تب-سنج-جیوه-ای-پشت و رو
فشارسنج جیوه ای

تب-سنج-نواری-و-کودک

نمونه ای تب سنج نواری

تب-سنج-دیجیتالی-تماسی
نمونه ای از تب سنج دیجیتالی تماسی
تب-سنج-دیجیتالی-غیر-تماسی
نمونه ای تب سنج دیجیتالی غیر تماسی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن